[lookbook id="2053"]

Stoły okrągłe ze względu na swój łagodny kształt są neutralnym elementem aranżacji. Charakter mebla określają dodatki ułożone na blacie i oświetlenie. Gdzie ustawiać stoły okrągłe i dlaczego warto wybrać je do swojego domu?
 

Stoły okrągłe – w jakich wnętrzach się sprawdzają?

Stoły okrągłe pasują do wszystkich stylów aranżacyjnych. Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach. Kiedy oglądasz stoliki okrągłe, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano nogi i blat. Wybierz taki duży okrągły stół do jadalni, który będzie korespondował z całym wystrojem wnętrza. W styl industrialny wpisuje się np. stół dębowy okrągły, o ile postawiono go na metalowych nogach. Przemysłowy charakter stołu podkreślą też metalowe krzesła i kamienne dodatki. Wnętrzarskim hitem bez wątpienia jest styl skandynawski. Modny już od wileu lat, ma swoich zagorzałych fanów. Drewniane stoły okrągłe, świece i niebanalne dodatki są jak znalazł do salonu rodem z Północy. W aranżacji minimalistycznej lub nowoczesnej znajdzie się miejsce dla stołu do kuchni okrągłego szklanego.

Stół okrągły idealny do wnęki i wykuszu

Wiele mieszkań w kamienicach, a także w domach z pewnej epoki, posiada duże wnęki inaczej zwane wykuszami. To niezwykłe miejsca, które można świetnie wykorzystać do atrakcyjnej aranżacji wnętrza. Często wnęki te zagospodarowuje się właśnie jako jadalnie, stawiając w nich stół. Ze względu na kształt wnęk, zazwyczaj lokuje się tam stoły okrągłe. Są one najbardziej optymalne dla tego rodzaju miejsc.

Jaką wybrać średnicę stołu okrągłego

Wybór stołu zawsze należy dostosować do liczby siedzących przy nim osób. Stół okrągły zajmuje mniej miejsca niż kwadratowy czy prostokątny. Z tego właśnie powodu stosuje się go w małych pomieszczeniach, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednocześnie może przy nim usiąść więcej osób. Dla jednej osoby odpowiedni jest stół o średnicy od 50 do 60 cm. Stoły okrągłe 70- lub 80-centymetrowe są idealne dla par. Stół okrągły 90 cm sprawdzi się dla trójki domowników. Przy blacie 100 cm i 110 cm wygodnie zasiądzie nawet 4 lub 5 osób. Najlepszy okrągły stół na 6 osób to ten o średnicy 120 cm. Z kolei stół duży okrągły dla 8 osób ma 150 cm, a dla 10 – około 180 cm średnicy.

Stół w salonie – jak i gdzie ustawić stół w salonie

Z uwagi na kształt stoły okrągłe nie powinny być ulokowane przy ścianie. Należy je odsunąć na co najmniej kilkadziesiąt centymetrów od ściany lub okna. Jeszcze lepiej wyglądają ustawione na środku pokoju dziennego. Jeżeli strefy w Twoim salonie wyznacza oświetlenie, zawieś lampę sufitową nad stołem. Najlepiej sprawdzi się taka lampa, której wysokość można regulować i któa nie oślepia biesiadników.

Inaczej jest z małym stolikiem obok kącika czytelniczego. Stół okrągły 80 cm lub mniejszy może być przysunięty do ściany. Fotel ustaw obok niego. Na blacie połóż lampkę biurkową do czytania. Pozostaw też miejsce na książkę i filiżankę aromatycznej herbaty.

Stół o kształcie koła nie tylko do jadalni

Okrągły stół jest chętnie wybierany do jadalni. Jego lekka konstrukcja i kształt przykuwają wzrok, ale nie dominują nad całą przestrzenią. Ze względu na kształt wokół okrągłego stołu w jadalni powinno być więcej miejsca niż dookoła stołów prostokątnych czy kwadratowych. Aby móc wygodnie usiąść do obiadu, stół okrągły powinno dzielić około 80 cm od ściany lub innych mebli.

Ta sama zasada dotyczy innych pomieszczeń, w których domownicy lub goście będą siadać do stołu. Rozkładany stół okrągły świetnie sprawdza się jako stół w salonie, przy którym przyjmowani są goście. Stoły okrągłe rozsuwane warto potraktować także jako praktyczny mebel, który odseparuje aneks kuchenny od strefy dziennej. Rozkładane stoły mają ważną zaletę. Niewielki okrągły blat można w mgnieniu oka zamienić na duży owalny.

Stoły okrągłe sposobem na stylową i przytulną atmosferę

Gdzie jeszcze, poza salonem i jadalnią, sprawdzą się stoły okrągłe? W kąciku czytelniczym i na balkonie mogą odgrywać rolę stolika kawowego. Jeżeli szukasz stołu okrągłego na zewnątrz, miej na uwadze zmienne warunki atmosferyczne. Odpowiedni będzie model np. ze szklanym blatem albo metalowy, zabezpieczony przed korozją. Mały okrągły stół do kuchni sprawdzi się jako miejsce na zjedzenie szybkiego śniadania. Mebel może pełnić też funkcję podręcznego blatu. Stoły okrągłe koktajlowe, czyli z małym blatem i na ozdobnej jednej nodze, są uniwersalne. Mogą być elementem dekoracyjnym w przedpokoju. Są także ciekawą alternatywą dla nocnego stolika przy łóżku.

Jakie krzesło do okrągłego stołu

W tej kwestii nie ma jasnych reguł. Wybór krzesła powinien raczej zależeć od tego, ile osób będzie zasiadało przy stole i dobrać odpowiednią szerokość krzesła. Krzesła bez podłokietników zajmują mniej miejsca. Krzesła z podłokietnikami są za to wygodniejsze. Ten dylemat musisz zatem rozwiązać samemu. Kieruj się estetyką i wygodą.

Jak dobrać wysokość stołu do kuchni a jak do jadalni?

Jaki materiał wybrać na blat do okrągłego stołu
Stół okrągły na jednej nodze - czy to dobry wybór
Dekoracje stołu okrągłego - ciekawe sposoby na aranżację

Zobacz powiązane kategorie

stoły prostokątne

stoły kwadratowe

stoły owalne

krzesła

stoliki kawowe

podkładki na stół

zastawa stołowa

meble z drewna sheesham

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl