STOŁY PROSTOKĄTNE DO JADALNI I DO KUCHNI

stoły prostokątne

  • promocja
wysyłka 24h

[lookbook id="2053"]

Prostokątny stół to jeden z najpopularniejszych mebli do mieszkania i domu. Nic dziwnego, skoro to właśnie przy nim wspólnie spędzają czas domownicy i przyjmują miłych gości. Na co musisz zwrócić uwagę, kiedy oglądasz modne stoły prostokątne do swojego domu?

Jak wybrać funkcjonalny stół prostokątny

Wybór konkretnego modelu stołu powinien zależeć od miejsca, w którym go ustawisz. Stół może być elementem wyposażenia salonu albo znajdować się w odrębnej jadalni. W mieszkaniach z otwartą na salon kuchnią stoły często odgrywają rolę mebla oddzielającego pokój dzienny od aneksu kuchennego.

Jeżeli wybierasz stół okrągły czy prostokątny do swojego mieszkania, najlepiej weź pod uwagę porady architektów wnętrz. Ważne jest, aby każdy z biesiadujących mógł wygodnie przesuwać krzesło. Dlatego od ściany powinno dzielić go około 80 cm. W trakcie przysuwania i odsuwania krzesła jego nogi nie powinny haczyć o krawędzie dywanu. Z jednej strony może to irytować domowników, a z drugiej – po prostu niszczyć dywan.

Stół do pokoju dziennego czy salonu – nieodzowny element wyposażenia wnętrza

Stół prostokątny drewniany w wielu domach szybko staje się centrum życia rodzinnego. Rodzice i dzieci chętnie grają przy nim w gry planszowe i układają puzzle. Niezależnie od wieku domowników taki stół prostokątny do salonu to przede wszystkim miejsce wspólnych posiłków. Prostokątny stół, podobnie jak stół okrągły z blatem ze spieku kwarcowego czy stół owalny, warto wybrać też z myślą o przyjmowaniu gości.

Jak wybrać rozmiar stołu? Jak duży powinien być stół?

Projektanci wnętrz kierują się wyraźnymi wytycznymi co do wielkości stołu. Określając jego rozmiary, zawsze należy wziąć pod uwagę liczbę domowników i gabaryty upatrzonych krzeseł. Stół prostokątny wąski to raczej wybór dla pary, podobnie jak stół prostokątny mały. Dlaczego? Ponieważ każdy z biesiadujących powinien mieć do dyspozycji przestrzeń na blacie stołu o wymiarach 40 × 60 cm. Dłuższy wymiar dotyczy krawędzi stołu. Na samym środku blatu musi być około 20 cm wolnego miejsca na półmiski z jedzeniem i dekoracje. Młode małżeństwa, które często goszczą rodzinę i znajomych, chętnie wybierają np. mały stół prostokątny rozkładany. Po rozłożeniu zmieszczą się przy nim więcej niż dwie osoby.

Ścisłe wytyczne wystroju wnętrz dotyczą również dobierania krzeseł do stołu. Przede wszystkim, pomiędzy siedziskiem a blatem powinno być min. 30 cm przestrzeni, tak aby każdemu wygodnie siedziało się na krześle. Liczba krzeseł, podobnie jak liczba biesiadujących, ma wpływ na długość blatu. Na jedno krzesło powinno przypadać mniej więcej 60 cm krawędzi blatu. Krzesła z podłokietnikami czy krzesełka do karmienia niemowląt są większe, a tym samym wymagają przygotowania dodatkowych 15-20 cm.

Dobieramy stół do kolekcji utrzymanej w określonym stylu – o czym należy pamiętać?

Dopiero urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się, czy lepszy będzie stół z nogami z metalu, czy z drewna? Spójrz na aranżację jak na całość. Nawet jeżeli nie trzymasz się zasad konkretnego stylu wyposażenia wnętrz, dodatki i meble wybrane dotychczas przypominają jeden z nich. Minimalistyczne, jasne wnętrze z naturalnymi ozdobami wygląda jak salon w Szwecji. Idealny będzie stół skandynawski prostokątny. Ciemniejszy salon z dodatkami w stylu glamour to wymarzone miejsce na niski prostokątny stół ze szkła. Designerskie stoły rozkładane są doskonałe do mniejszych wnętrz w nowoczesnym stylu. Z kolei stół ze spieku rozkładany pasuje do loftowej aranżacji.

Jakie nogi stołu są najlepsze? Warianty z czterema nogami, kolumną, skosami czy może płozy

Szacuje się, że najlepsza wysokość stołu jadalnianego to 75 cm. Zastanawiasz się nad tym, np. jaki stół prostokątny na jednej nodze wybrać? Pamiętaj o odpowiedniej wysokości mebla i dopasowaniu do niego właściwych krzeseł.

Wybór rodzaju nóg wpływa na możliwość posadzenia biesiadujących przy wspólnym stole. Cztery nogi, np. przy stole kwadratowym, ułatwiają ustawienie krzeseł ze wszystkich stron. Taką samą możliwość daje kolumna, jednak to cztery nogi są gwarancją stabilności mebla. Skosy albo płozy przymocowane są najczęściej blisko krótszych krawędzi stołu. Z tego powodu miejsce na krzesła znajduje się zazwyczaj tylko wzdłuż dwóch krawędzi blatu.

Prostokątne stoły rozkładane drewniany z marmuru czy spieku kwarcowego

Stoły jadalniane dzielimy także ze względu na rodzaj blatu. Idealne stoły prostokątne do jadalni, kuchni czy salonu posiadają blaty drewniane, szklane lub z kamienia naturalnego. Ostatnio, coraz większą popularnością cieszą się blaty ze spieku kwarcowego. Materiał ten, ze względu na swoje właściwości, stosuje się także w stołach rozkładanych.

Każdy rodzaj blatu ma swoje plusy i minusy. Blat drewniany jest trwały i wytrzymały, dodaje też wnętrzu pewnej przytulności. Minus takiego blatu to konieczność dopasowania rodzaju drewna do pozostałych odcieni drewna w naszym wnętrzu. Szklany blat stołu z kolei to uniwersalność dopasowania do każdego wnętrza. Przeźroczysty, szklany blat pasuje do każdego wystroju wnętrza. Szklany blat nadaje też meblowi lekkości w odbiorze wizualnym. Minusy szklanych blatów stołów to konieczność częstego przemywania, gdyż widać na nim każdy odcisk palca.

Marmurowy blat wygląda niezwykle dystyngowanie i elegancko. Marmur to naturalny materiał może mieć różne kolory. Najbardziej popularne to biały i czarny marmur. Marmur to niezwykle twardy materiał, jest jednak zimny w dotyku, co nie każdemu odpowiada.

Stół prostokątny zarezerwowany na specjalne wydarzenia

Specjalne okazje wymagają specjalnej oprawy. Każdy z nas kojarzy stoły weselne. To zazwyczaj duże okrągłe stoły. Dzięki takiemu kształtowi stołu można usadzić przy nim dużą liczbę gości. Goście mogą swobodnie ze sobą rozmawiać, każdy z nich ma też łatwy dostęp do dań leżących na środku stołu.

Zobacz powiązane kategorie

stoły okrągłe

stoły kwadratowe

stoły owalne

krzesła

stoliki kawowe

podkładki na stół

zastawa stołowa

meble z drewna sheesham

Newsletter
Bądź częścią naszej społeczności i otrzymuj kreatywne porady z zakresu domu i ogrodu. Zyskaj 600pkt. w programie lojalnościowym.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl