Odpowiednia regulacja pompy obiegowej to klucz do zapewnienia prawidłowej pracy układu, co z kolei przekłada się na komfort domowników. W tym poradniku podpowiemy, jak wybrać optymalny tryb pracy i na co zwrócić szczególną uwagę. Odkryj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć najlepsze rezultaty i cieszyć się wygodą na co dzień!
Utrzymanie stałej różnicy ciśnień
Jednym z najczęściej wybieranych trybów jest stała różnica ciśnień między zasilaniem i powrotem z instalacji. Rozwiązanie polega na pomiarze bieżącej różnicy i porównaniu jej z zadaną wartością. Jeśli pojawią się uchyby, są korygowane przez wzrost lub zwolnienie prędkości obrotowej.
Specjaliści ze sklepu internetowego Ogrody24.pl podkreślają, że ta forma regulacji znajdzie zastosowanie przy dużych stratach ciśnienia na odbiorniku ciepła lub chłodu w stosunku do oporów liniowych. W dodatku mowa o bezpiecznym rozwiązaniu, które sprawdzi się np. podczas modernizacji instalacji, gdy nie znasz dokumentacji projektowej czy rozkładu strat ciśnienia.
Regulacja proporcjonalna
W tym przypadku różnica ciśnienia ulega zmianie w zakresie 0,5 Hs (wysokości ssania). Zmiana różnicy ciśnień jest proporcjonalna do kwadratu prędkości. Natomiast prędkość może spadać, np. pod wpływem przymykania zaworów termostatycznych. Wtedy masz możliwość zmniejszenia wysokości podnoszenia urządzenia, a jednocześnie zachowania odpowiedniego ciśnienie dyspozycyjnego.
Zwróć uwagę, że redukcja oporów silnika może zmniejszyć energię elektryczną, jaką pobiera pompa. Mowa więc o oszczędnym rozwiązaniu. Pod kątem ekonomicznym jest to lepszy tryb od regulacji stałociśnieniowej.
Ponadto sprawdzi się w instalacjach o dużych startach ciepła (np. w układach o długich przewodach rozprowadzających). W tym miejscu warto zaznaczyć, że na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-obiegowe znajdziesz oszczędne, a zarazem funkcjonalne pompy obiegowe.
Regulacja stałoobrotowa
Ten tryb sprawdzi się w instalacjach pozbawionych elementów regulacyjnych oraz tych, które wymagają stałego przepływu. W tym przypadku należy precyzyjnie ustawić prędkość obrotową. Natomiast pompa pracuje zupełnie tak, jak jednoobiegowa. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia w sklepie Ogrody24.pl, możesz liczyć na pomocne wskazówki tutejszych ekspertów.
Regulacja stałotemperaturowa
Ten tryb umożliwia zachowanie stałej temperatury na zasilaniu. Gdy pompa zmienia wielkość przepływu, może dostarczyć energię dostosowaną do aktualnego zapotrzebowania. Pompa utrzymuje stałą temperaturę na przewodzie powrotnym przy wykorzystaniu wbudowanego przetwornika. Natomiast na przewodzie zasilającym wymagana jest instalacja dodatkowego przetwornika, który podłączysz do modułu sterującego.
W tym przypadku regulacja wiąże się z dłuższym czasem reakcji sterownika względem trybu ciśnieniowego. Eksperci ze sklepu Ogrody24.pl podkreślają, że rozwiązanie znajdzie zastosowanie przy pompach cyrkulacyjnych i sprzyja optymalnemu obiegowi ciepłej wody użytkowej. W dodatku eliminuje ryzyko bezużytecznej pracy pompy, a także wychładzania zbiornika.