Kategorie bloga Dom i Ogród Kreatywnie ♥
Najpopularniejsze wpisy
Kaczki Biegusy Indyjskie - jak zacząć hodowlę

Kaczki biegusy indyjskie - historia domowej hodowli, która rozpoczęła się w lecie 2024 od dwóch sztuk. Dowiesz się po co hoduje się biegusy, jakie mają wymagania, jak wygląda kacznik. Co jedzą biegusy? Czy biegusy jedzą ślimaki? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Kiedy i jak przycinać lawendę na wiosnę 0
Kiedy i jak przycinać lawendę na wiosnę

Wiosenna pielęgnacja lawendy: Kiedy i jak prawidłowo przycinać

Lawenda to niezwykle wdzięczna roślina, która dodaje uroku każdemu ogrodowi swoim pięknym wyglądem i aromatycznymi kwiatami. Jednak aby utrzymać ją w doskonałej kondycji i zapewnić jej obfite kwitnienie, konieczne jest odpowiednie przycinanie, szczególnie na wiosnę, gdy roślina rozpoczyna swój wzrost po okresie zimowym. W tym artykule omówimy najlepszy czas i sposób przycinania lawendy na wiosnę, aby cieszyć się jej pełnym potencjałem.

Kiedy przycinać lawendę na wiosnę?

Najlepszym momentem na przycinanie lawendy jest wczesna wiosna, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy, ale jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia. Optymalny czas to marzec lub kwiecień, w zależności od klimatu regionu. Ważne jest, aby unikać przycinania lawendy zbyt wcześnie, gdyż może to spowodować uszkodzenie młodych pędów. Mówi się, że jest taka zasada wśród ogrodników, że lawendę można zacząć przycinać gdy zakwitnie forsycja.

Jak prawidłowo przyciąć lawendę na wiosnę?

Wybierz odpowiednie narzędzia

Przed przystąpieniem do przycinania lawendy upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia, takie jak ostre nożyczki ogrodnicze lub nożyce do żywopłotu. Ważne jest, aby narzędzia były czyste i ostre, aby zapobiec uszkodzeniu rośliny. Osobiście polecam nożyce elektryczne i sekator. Nożycami elektrycznymi szybko przytniesz cały krzaczek lawendy a sekatorem wykończysz odrosty, które uznasz, że są już obumarłe i zabierają światło roślinie.

 

Przycinanie do jednej trzeciej - czy to właściwa zasada?

Głównym celem przycinania lawendy jest zachowanie jej kompaktowego i zdrowego wyglądu. Przyciąć należy około jedną trzecią długości pędów, aby pobudzić wzrost nowych pędów i obfite kwitnienie. Nie bój się przyciąć nawet dość głęboko, lawenda dobrze znosi przycinanie. Pamiętaj jednak, żeby nie trzymać się sztywno zasady 1/3. Staraj się nie ciąć lawendy w miejscu, gdzie jest już zdrewniały pęd. Roślina gorzej odbija z takich miejsc, nie jest to oczywiście niemożliwe, dlatego gdy taki zdrewniały pęd jest za długi i wymyka się spod kontroli to możesz go spokojnie ściąć. Zrób to jednak raczej na wiosnę niż na jesień.

Usuwanie martwych części

Podczas przycinania usuń wszystkie suche, uschnięte lub obumierające części rośliny. To pozwoli na lepszy przepływ powietrza i światła do wnętrza krzewu, co korzystnie wpłynie na jego zdrowie. Jak to rozpoznać? Martwe części lawendy rozpoznasz po tym, że nie wypuszczają nowych liści na wiosnę. Uschnięte części roślin są też łamliwe. Obumarłe pędy lawendy są zazwyczaj suche i sztywne. Mogą one również zmienić kolor na brązowy lub szary. Jeśli dotkniesz obumarłego pędu, może wydawać się on pusty.

Ostrożność z pędami kwiatowymi

Jeśli przycinasz lawendę, która już zaczęła kwitnąć, staraj się unikać przycinania pędów kwiatowych. Jeśli to konieczne, ogranicz przycinanie pędów kwiatowych do minimum, aby nie zahamować kwitnienia.

  

Czym nawozić lawendę

Po wiosennym cięciu lawendy, warto dokarmić ją po zimie składnikami odżywczymi. Ważne jest, aby lawendę sadzić w przepuszczalnym, ciepłym, luźnym i zasadowym podłożu. Zbyt ciężkie podłoże należy rozluźnić np. piaskiem, a także wzbogacić kompostem. Lawenda nie tylko nie jest szczególnie wymagająca, ale także mało absorbująca w uprawie.

Jeśli preferujesz naturalne metody nawożenia lawendy, istnieje kilka skutecznych sposobów, które możesz wypróbować. Oto kilka naturalnych nawozów, które można zastosować dla lawendy:

Kompost

Kompost jest doskonałym naturalnym nawozem dla lawendy, ponieważ dostarcza różnorodnych składników odżywczych oraz poprawia strukturę gleby. Możesz rozłożyć cienką warstwę kompostu wokół korzeni lawendy, unikając kontaktu z łodygami, i lekko wymieszać go z glebą.

Obornik

Obornik to kolejny naturalny nawóz, który dostarcza lawendzie niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Warto jednak używać obornika ostrożnie i w umiarkowanych ilościach, aby uniknąć nadmiernego nagromadzenia składników odżywczych, szczególnie azotu. Najlepiej użyć obornika bydlęcego. Działa on odkwaszająco, ma odczyn zasadowy lub zbliżony do zasadowego.

Nawozy roślinne

Nawozy roślinne, takie jak wywary z pokrzywy, skrzypu polnego czy skorupek jaj, mogą być również skutecznym naturalnym źródłem składników odżywczych dla lawendy. Możesz przygotować wywar z tych roślin lub zastosować je w postaci mulczu wokół korzeni lawendy.

Mocznik

Roztwór mocznika rozcieńczony wodą może być również użyty jako naturalny nawóz dla lawendy. Mocznik jest bogaty w azot, który wspiera wzrost rośliny. Jednak pamiętaj, aby stosować go ostrożnie i w odpowiednio rozcieńczonych proporcjach, aby uniknąć spalenia korzeni.

Popiół drzewny

Popiół drzewny, pozostałość po spalaniu drewna w kominku lub piecu, zawiera wiele składników odżywczych, w tym wapń, potas i magnez. Możesz rozrzucić cienką warstwę popiołu wokół korzeni lawendy jako naturalny nawóz i dodatek do gleby.

 

Napar z pokrzywy

Herbatka z pokrzywy to naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze, który można łatwo przygotować w domu. Pokrzywę można zebrać, sparzyć wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia przez kilka godzin. Następnie rozcieńcz herbatkę wodą i użyj jej do podlewania lawendy.

Zmielone skorupki jajek

Po umyciu skorupki jajek pozostaw  na desce do krojenia lub na tackach, aby dobrze wyschły. Możesz również przyspieszyć proces suszenia, rozbijając skorupki na mniejsze kawałki i umieszczając je na tackach w piekarniku nagrzanym do niskiej temperatury. Kiedy skorupki jajek są całkowicie suche, umieść je w blenderze lub młynku do kawy i zmiel na drobny proszek.

Po zmieleniu skorupek jajek, możesz dodać taki proszek do kompostu lub do gleby w ogrodzie, jako naturalny nawóz. Możesz również przygotować roztwór nawozu, dodając proszek ze skorupek jajek do wody i zostawić go na kilka dni do namoczenia. Możesz też zalać taki proszek wrzątkiem, odczekać aż ostygnie i takim roztworem podlewać rośliny.

Nawóz ze skorupek jajek dostarcza roślinom wapń, który jest niezbędny do budowy mocnych struktur komórkowych i zapobiegania chorobom, takim jak gnicie korzeni. Może być również skutecznym odstraszaczem dla ślimaków i ślimaków. Dodając nawóz ze skorupek jajek do ogrodu, możesz poprawić ogólną zdrowotność roślin i gleby.

Za sprawą intensywnego zapachu, który wynika z obecnych w roślinie olejków eterycznych, lawenda odstrasza komary oraz kleszcze. Dlatego najlepiej sadzić ją w pobliżu tarasu. Co więcej, jej słodki zapach przyciąga pożyteczne owady, m.in. pszczoły, trzmiele i motyle. Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym, działają tonująco na układ nerwowy: uspokajają, łagodzą skutki stresu emocjonalnego, a nawet ułatwiają zasypianie. Warto zatem dbać o tę krzewinkę, aby przez lata zachwycała nas swoim zapachem i urokiem fioletowych kwiatów. Ważną zaletą lawendy, jest też to, że nie imają się jej ślimaki.

Prawidłowe przycinanie lawendy na wiosnę to kluczowy krok w pielęgnacji tej pięknej rośliny. Wybierając odpowiedni moment i stosując właściwą technikę, można zachować lawendę w doskonałej kondycji i cieszyć się jej urokiem przez cały sezon. Pamiętaj więc o regularnym przycinaniu swojej lawendy na wiosnę, aby zachować jej zdrowie i piękno przez wiele lat.

PODOBNE WPISY

     

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter
Bądź częścią naszej społeczności i otrzymuj kreatywne porady z zakresu domu i ogrodu. Zapisz się do newsletter'a a zyskasz aż 600pkt. w programie lojalnościowym.
Submit

Zobacz najpopularniejsze kategorie

  •  

    stalowe love meble i dekoracje z metalu na wymiar
  •  

    lampy w każdym stylu
  •  

    dekoracje scienne
  •  

     

    lustra nowoczesne duży wybór luster
  •  

     

    doniczki ceramiczne i doniczki metalowe
  •  

     

    nowoczesne stoliki kawowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl