Kawalerka w stylu loft 0
Kawalerka w stylu loft

Co to jest styl loftowy?

Historia tego trendu sięga lat 60. XX wieku. To wtedy wielu amerykańskich artystów, z Andym Warholem na czele, zaczęło wprowadzać się do opuszczonych fabryk i hal przemysłowych, zamieniając je w mieszkania, galerie czy artystyczne warsztaty. Nie trzeba było długo czekać, by znaleźli się ich naśladowcy. To, co początkowo powstawało z potrzeb mieszkalnych i finansowych garstki artystów, wkrótce zaczęło pojawiać się na pierwszych stronach czasopism wnętrzarskich. I chociaż moda ta, z oczywistych względów, ominęła wtedy nasz kraj, jej druga fala, której obecnie doświadczamy, zdołała już do kraju nad Wisłą dotrze

Loft w kawalerce?

Styl loftowy od razu zyskał sobie u nas duże grono miłośników. Nic dziwnego, loft to przede wszystkim surowy, minimalistyczny design, który nie wymaga dużych nakładów pieniężnych na starcie. Decyduje się więc na niego wiele osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie i zamieszkują małe mieszkania oraz kawalerki. Mały metraż wprowadza jednak pewne ograniczenia. Jak bowiem sprawić, by trzydziestometrowa kawalerka przypominała przestronne wnętrze hali fabrycznej? Prawdziwy, loftowy charakter budują elementy wyposażenia oraz dekoracje, które imitują urządzenia przemysłowe. Grunt to umiejętność ich doboru oraz właściwego rozmieszczenia, dzięki czemu pomieszczenia będą wydawały się optycznie większe.

Lampy loftowe do małego mieszkania

Świetnym i bardzo popularnym rozwiązaniem oświetleniowym do małych pomieszczeń są kinkiety loftowe, jak np. Industrial LOFT no.2, który przypomina zespół połączonych rur z miernikiem, czy imitująca wiatrak Roma LOFT no.1 Przymocowane do ściany, nie zabierają zbyt dużo przestrzeni użytkowej, co jest dla posiadaczy kawalerek kluczowe. Ale to nie wszystko, bo kinkiety można również wykorzystać do optycznego powiększenia wnętrz. W tym celu potrzebne są jednak modele z możliwością regulowania kąta padania światła, np. Modern LOFT M lub dość klasyczny model Eindhoven LOFT No.3 MCH. Zadanie polega na tym, by rzucać snop światła na jasne ściany, co daje złudzenie większej przestrzeni. Jeżeli pomieszczenie nie jest wysokie, należy też pamiętać, by nie instalować na suficie lamp z dużym kloszem. Ten będzie bowiem rzucać na górną powierzchnię cień, który sprawi, że strop będzie wydawał się być zawieszony jeszcze niżej niż jest w rzeczywistości. Rozwiązaniem są zatem stylowe żarówki Edisona, które prezentują się bardzo dobrze samodzielnie zawieszone na przewodzie. Przykładem może być model Socket Chic LED Edison.

Dodatki do loftowych kawalerek

Dekoracje do małych mieszkań w stylu loftowym muszą przede wszystkim spełniać kryterium niedużego rozmiaru. W tej roli sprawdzą się więc np. fenomenalny zegar-śmigło Propeller albo wieszak na ubrania Water Tap, który do złudzenia przypomina metalowe kurki do wody.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl