Co to jest WABI-SABI? 0
Co to jest WABI-SABI?

Wabi-sabi to filozofia, która w przeciwieństwie do współczesnego konsumpcjonizmu, stawia na autentyczność i lansuje tezę, że nie wszystko musi być idealne. Żyjemy w świecie, który nieustannie dąży do doskonałości, we wszystkich aspektach życia: doskonały dom, idealna rodzina, idealna praca. Ten ciągły głód bezbłędności spowodował wzrost poziomu stresu i stał się powodem do ciągłych poszukiwań czegoś więcej. Jednak wielu uważa, że gdybyśmy wszyscy zwrócili nieco więcej uwagi na pradawną japońską filozofię wabi-sabi, moglibyśmy uwolnić się od potrzeby doskonałego życia, usiąść wygodnie i cieszyć się życiem i otaczającym nas światem, takim jaki jest on naprawdę - niedoskonałym.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie Kare Design

Może ciągle kupujesz nowe przedmioty, ale Twoja przestrzeń nigdy nie wydaje Ci się kompletna? A może wcześniej starałaś się prowadzić minimalistyczny styl życia, ale teraz pragniesz przytulnej atmosfery w swojej przestrzeni życiowej? Niezależnie od tego, jaka jest Twoja historia, zaakceptowanie wabi-sabi jako sposobu na życie może sprawić, że Twój dom będzie bardziej żywy, a przede wszystkim bardziej autentyczny a Ty skierujesz swoje życie na większy luz i mniej spięcia.

Niedoskonałość może być piękna


Wabi-sabi to koncepcja skupiająca się na przyjmowaniu niedoskonałości, które nas otaczają. Chodzi o uznanie wad i nietrwałości życia oraz docenienie piękna naturalnego świata i wszystkiego, co mu towarzyszy. Wabi-sabi jest obecny w wielu aspektach naszego życia, od naszych relacji z samym sobą i z innymi, po radość ze świeżo przygotowanej żywności i miłości do rodzinnych pamiątek, dotyczy nawet elementów ubioru. Nie musisz już wpadać w panikę przez byle plampkę a nawet przejmować się lekko niedoprasowanymi ciuchami.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

Projektowanie zgodnie z wabi-sabi

To trudna sztuka, choć wydawałoby się, że to nic takiego. Trzeba się nieźle napocić aby efekt był spójny, harmonijny i zgodny ze sztuką. Chcąc stworzyć wnętrze wabi-sabi bardzo łatwo wpaść w byle jakość, chaos i brzydotę. No bo wyobraźcie sobie jak trudno oddać piękno odchodzącej tapety czy też odpadającego tynku. Tę sztukę potrafią tylko nieliczni. Wabi-sabi można znaleźć w dziwacznych detalach np. starych zastaw stołowych, ręcznie robionych meblach, wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Remontując czy wykańczając nasze domy, często czujemy presję, aby utrzymać nasze domy w nieskazitelnym stanie. Jednakże, zgodnie z wabi-sabi, uwidaczniając niedoskonałości w naszych wnętrzach, możemy stworzyć harmonijne, żywe środowisko, które jest zarówno przyjazne, jak i przytulne. Nie możemy uciec przed faktem, że tak często musimy po prostu kupować nowe rzeczy, jednak jeśli kupisz te nowe rzeczy z myślą o wabi-sabi, będziesz inwestować w zrównoważone materiały i unikatowe elementy, które przetrwają próbę czasu.

Oto kilka sposobów, dzięki którym wprowadzicie wabi-sabi do swoich domów:

Pęknięcia i rysy

Zamiast pompatycznej zastawy od znanego producenta postaw na naczynia ręcznie robione, a nawet potłuczone i samodzielnie sklejone. Wypełnij rysy ulubionego mebla kitem, płynną cyną czy żywicą. Wykaż się wyobraźnią, nadaj obiektowi unikalności zgodnej z TWOJĄ estetyką. Dzięki temu będziesz się czuł doskonale w takim towarzystwie.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

Doskonałość jest nudna

Symetryczne proporcje mają zasadnicze znaczenie dla równowagi, ale jeśli zastosuje się je do wszystkich elementów, przestrzeń będzie ucieleśniała estetykę ciasteczek, która może przemawiać do mas, ale brakuje jej duszy i charakteru. Atrakcyjne wnętrza zawierają połączenie doskonałego i niedoskonałego piękna. Niedoskonałość może być uzyskana przez wylanie betonowej posadzki z oczekiwaniem ewentualnych spękań, używając materiałów z odzysku, postarzanych luster, zniszczonych skór, poplamionych olejem kawałków metalu itp.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

Materiały, takie jak drewno, zwłaszcza to stare lub pochodzące z recyklingu, czy surowy kamień, są w japońskiej filozofii wabi-sabi szczególnie wartościowe. Jeżeli chodzi o tekstylia, wybór pada na naturalny len, nawet jeżeli ten wiecznie wygląda na pognieciony, ale należy także pamiętać o wykorzystaniu koca i poduszek po babci.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

Projektanci wiedzą, że wabi-sabi nie może zostać osiągnięte przy użyciu elementów obrabianych maszynowo. Można go znaleźć tylko dzięki pięknemu ręcznemu wykończeniu. Twórz więc powierzchnie, które wyglądają na autentyczne, nie bój się wykorzystać motywu rozpadającego się tynku, chropowatego betonu, starego drewna, zardzewiałego metalu lub zwietrzałej cegły. Piękno Wabi-sabi można także uzyskać dzięki sztucznym zabiegom, które realistycznie odzwierciedlają ekspozycję na naturalne procesy zachodzące w czasie. To mieszanie niedoskonałości z prostym wyrafinowaniem dodaje ciepła i charakteru każdej przestrzeni.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

Dom wabi-sabi powinien być cichą przystanią, schronieniem przed hałasem i zanieczyszczeniami w naszym codziennym życiu. Prawdziwe życie nie przypomina przecież obrazów domów ze stron czasopism life stylowych, gdzie nic nie jest nie na miejscu, gdzie wszystko jest nowe i nieużywane. 

Pamiętaj o barwach ziemii

Wnętrza spod znaku wabi-sabi to mieszanka kolorów ziemi z neutralnymi barwami, takimi jak biel czy jasne odcienie szarości i beżu.

wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

 wabi-sabi www.h-design.pl

Zdjęcie www.h-design.pl

 

Zapisz

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl