DOM W STYLU BOHO 0
DOM W STYLU BOHO

Dom w stylu boho

Boho to styl dla poszukiwaczy wrażeń, to styl artystów i niespokojnych duchów. Jeśli nie lubisz wnętrz urządzanych „pod linijkę” ani minimalistycznej perfekcji, to urządzając dom, możesz pokusić się o aranżację w manierze artystycznej bohemy. Choć styl ten ewoluował, ciągle zachwyca on umiłowaniem naturalności i niepowtarzalnymi, jedynymi w swoim rodzaju zestawieniami. Jednakże urządzając mieszkanie w tym nurcie, musisz kierować się estetyczną intuicją i wyczuciem. Nietrudno bowiem przesadzić i stworzyć wnętrze, które będzie przytłaczało przeładowaniem motywów, wzorów i kolorów. Aranżując dom w stylu boho, można po części wzorować się na domu w stylu balijskim, gdyż dużo dodatków i dekoracji w stylu boho pochodzi właśnie z wyspy Bali.

boho inspiracje

Co to jest styl boho we wnętrzach

Styl boho w domu polega na zestawianiu ze sobą pozornie niepasujących materiałów i wzorów, kierując się jedynie indywidualnym gustem. Cechuje go swoboda, fantazja oraz umiłowanie wygody i relaksu. Styl ten jest wyrazem wolności, kreatywności, indywidualizmu, a także postawy proekologicznej. Osoby, które w nim gustują to często jednostki zbuntowane, preferujące niezależność i życie według własnych zasad. Wnętrze w stylu boho z pewnością nie spodoba się minimalistom o pedantycznych skłonnościach, ale jest idealne dla kreatywnych osób, lubiących podążać swoimi ścieżkami.

Warto zwrócić uwagę, iż przy całym swoim szaleństwie i ekspresji, boho jest także stylem przytulnym, mało formalnym i pozwalającym na relaks wśród swoich ulubionych przedmiotów.

[product id="28927, 32239, 35365, 35548, 36509, 37313, 38519, 39010, 39401, 39641, 40477, 40767, 43036, 43759, 43768"]

Boho, hippie czy etno

Styl boho zarówno we wnętrzach, jak i w modzie ma długą historię. Samo słowo „boho” pochodzi od „ la bohème”, wyrazu dosłownie oznaczającego cyganerię. Terminem tym określano niegdyś osoby, które żyły w sposób niekonwencjonalny i najczęściej związane były ze sztuką.

Ponoć styl ten zapoczątkowany został pod koniec XVIII wieku, po Rewolucji Francuskiej. Utrata majątków zmusiła artystów do własnoręcznego wykonywania niezbędnych przedmiotów i zestawiania ze sobą wielu rzeczy w różnych stylach, często pochodzących z odzysku i z drugiej ręki.

Pod koniec lat 60. XX wieku kierunek ten powrócił w wersji hippie, kojarzony był z kulturą hipisów i nowojorskiego undergroundu. Wobec zalewu masowo produkowanych przedmiotów dostępnych w każdym sklepie, w epoce dzieci - kwiatów pojawiła się potrzeba poszukiwania indywidualizmu i oryginalności. Nastąpił wówczas zwrot ku kulturom często uznawanym wcześniej za prymitywne, stał się on zatem pewnego rodzaju buntem przejawiającym się zarówno w modzie, jak i w wystroju wnętrz. Styl boho określany również bywał jako: styl hippie, etno, eko, ale zawsze nawiązywał w dużej mierze do kultur Afryki, Australii i Ameryki Południowej

[product id="22783, 22873, 22874, 22875, 23004, 35548, 35589, 39364, 39952, 40051, 40361, 42878"]

Nowy trend new boho

styl new boho

Choć boho czerpie inspiracje z odległych kultur i gorących, egzotycznych krajobrazów, na przestrzeni lat styl ten przeszedł metamorfozę i miesza się dziś z popularnym stylem skandynawskim, tworząc nowy trend tzw. new boho.

Tę północnoeuropejską estetykę rodem z Norwegii i Finlandii cechuje przede wszystkim prostota i naturalność. Inspiracji szuka ona w pejzażach morskich, skałach, kroplach wody czy strukturze drewna, z czego wynika jej zamiłowanie do surowości, rustykalności, naturalnych materiałów i rękodzieła. Połączenie tych dwóch, pozornie dalekich od siebie kierunków, stworzyło styl bardziej stonowany i prostszy. Powstały w ten sposób nowy trend stał się połączeniem skandynawskiego minimalizmu z maksymalizmem boho. Ich cechy wspólne to przede wszystkim naturalne materiały, zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, unikatowych wyrobów i drobnych rzeźb.

Pierwotnie styl boho bazował na akcentach cygańskich, takich jak: surowe drewno, wzorzyste dywany, duża dekoracyjność z wykorzystaniem złota i srebra, sporej ilości roślin i obrazków. Obecnie ostudziły go elementy stylu skandynawskiego. Pojawiło się w nim jasne drewno, białe meble oraz proste dodatki, beżowe oraz białe materiały, a przeważającymi barwami stały się brązy, beże, zgaszone zielenie, rdzawe odcienie czerwieni, miodowa żółć, ochra, biel oraz czerń.

W stylu new boho meble i lampy mogą jak dawniej pochodzić z różnych stylistyk, być samodzielnie przerabiane i zmieniać pierwotne formy przeznaczenia. Nadal królują w nim naturalne materiały, ręcznie wykonywane produkty i wszechobecne są kwiaty. Ważne akcenty to donice, wiklina, drewno, metal, kamień, meble z rattanu, kolorowe poduszki i serwety etno.

Jednakże wersja new boho stała się bardziej oszczędna, wręcz ascetyczna i mocno wpisana w nurt eko. Wykorzystuje ona bardziej naturalne kolory tkanin, matowe dodatki oraz roślinne elementy i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach z drewnianymi belkami pod sufitem, czy też ze ścianami z surowych cegieł. Taki trend jest dla współczesnego człowieka odpoczynkiem od codziennego pędu, a wnętrze zgodne z naturą pozwala zbliżyć się bardziej do przyrody i swobodnie odetchnąć od cywilizacji.

JAK URZĄDZIĆ MIESZKANIE W STYLU BOHO

Motywem przewodnim stylu boho jest stosowanie naturalnych materiałów, żywych kolorów oraz etnicznych wzorów. Dekoracyjne dodatki, zastosowane do takiej aranżacji, powinny być wykonane ręcznie, a w pomieszczeniu powinien unosić się powiew orientu, egzotyki i tęsknoty do odległych miejsc.

[product id="38876, 39007, 39570, 39800, 40178, 40429, 41094, 41182, 41325, 42550, 43311, 43518"]


Boho wnętrza - to dobry wybór dla osób, które nie lubią pustki. W nich bowiem wiele się dzieje, ponieważ wzajemne oddziaływanie często przeciwstawnych motywów, daje całkiem inną i nową jakość. Oszczędność nie jest tutaj w dobrym tonie. Natomiast zupełnie nie liczą się markowe meble ani snobistyczne dodatki, bo w stylu boho nie ma żadnego znaczenia prestiż ani brand, ale istotna jest pomysłowość i indywidualne, niepowtarzalne pomysły na aranżacje wnętrz.

Styl boho w domu jest zdecydowanie eklektyczny. Polega on na łączeniu starego z nowym i egzotycznego z rodzimym. Bazuje na zestawianiu różnych, pozornie odbiegających od siebie wzorów i mocnych barw, a także mebli w pozornie niepasujących do siebie stylach. Dobrze widziane są samodzielne przeróbki i nadawanie nowego życia przedmiotom z duszą.

Czy jednak w stylu boho dosłownie wszystko jest dozwolone? Cóż, istnieje pewna granica dobrego smaku, której teoretycznie nie powinno się przekraczać, bo nietrudno potencjał boho zamienić na zwykły kicz. Dlatego należy trzymać się zaplanowanych motywów i nie wprowadzać naraz zbyt wielu ryzykownych połączeń.

Salon w stylu boho

salon w stylu boho

Salon w stylu boho musi być jasny, dlatego najlepiej postawić jest w nim na klasyczne, białe ściany i drewniane podłogi. Meble muszą znajdować się blisko ziemi, dlatego też sprawdzają się tu niskie sofy, materace na maleńkich podwyższeniach, pufy, i niskie stoliki, które mają za zadanie dodawać mieszkaniu prawdziwie antymieszczańskiego charakteru. Same meble mogą być bardzo różne i dowolnie zestawiane.

Salon boho musi kojarzyć się z radosną atmosferą, spokojem i lekkością. Aranżując go, postaraj się wyobrazić sobie miejsce zachęcające do leniwego odpoczynku, zarówno w samotności, jak i w gronie znajomych. Efekt ten można uzyskać przede wszystkim poprzez użycie odpowiednich kolorów, ale też za pomocą konstrukcji mebli, które najlepiej by były wizualnie lekkie i delikatne. Fotele rattanowe lub wiklinowe to jedne z najchętniej wykorzystywanych sprzętów we wnętrzach boho. Sprawdzają się również stoliki i inne bambusowe meble, plecione taborety, regały oraz półki. Całość można dopełnić dodatkami takimi jak wyplatane z liści palmowych abażury, czy lampiony o ażurowym splocie, dyskretnie rozpraszające światło. Będą one dodawać Twojemu wnętrzu przytulności i w pełni naturalnego oraz bezpretensjonalnego charakteru. Na ścianach powinny znaleźć się obowiązkowo dekoracje, obrazy, grafiki czy też wielkoformatowe fotografie, albowiem wnętrza w stylu boho nie lubią pustych ścian.

Sypialnia w stylu boho

sypialnia w stylu boho

Sypialnia boho powinna być wnętrzem przytulnym i kolorowym, pełnym miękkich poduszek, koców i narzut w etniczne wzory. Zamiast ramy łóżka z zagłówkiem warto np. wykorzystać stelaż zrobiony z palet, na którym można położyć wygodny materac, a na ścianie zawiesić makramę z liści palmowych. Wzorzyste chodniki czy ręcznie robione dywany to również elementy, które będą nadawać temu miejscu leniwego wdzięku. Można też wykorzystać tkaniny z motywami zwierzęcymi, takimi jak paski, cętki i futra, oczywiście sztuczne. Wniosą one posmak dzikości, nieposkromionej natury i dodadzą też wnętrzu wyrazistości. Nie zapomnijmy także o roślinach doniczkowych, zawieszonych pod sufitem w oryginalnych, ręcznie robionych, makramach.

Balkon w stylu boho

balkon w stylu boho

Balkon urządzony w barwnym i radosnym stylu boho stanie się dla Ciebie miejscem idealnym do letniego wypoczynku. Powinien cechować go komfort i wygoda, dlatego nie może w nim zabraknąć miękkich, wygodnych siedzisk, grubych koców, narzut, patchworków, plecionych dekoracji, dywaników oraz barwnych poduszek z frędzlami. Wszystkie te tkaniny powinny występować w fantazyjnych wzorach indiańskich, afrykańskich oraz orientalnych. Na balkonie boho nie może zabraknąć kwiatów i zielonych roślin posadzonych w dekoracyjnych donicach, uprzyjemniających relaks na świeżym powietrzu. Mogą być one zarówno sztuczne, jak i żywe. Warto też wstawić drewniane, niskie meble, przemalować stary stolik na żywy kolor i dokupić krzesła wyplatane z wikliny albo inne meble z bambusa w postaci stołeczków czy półeczek. Poczucia prywatności może dodać osłona balkonowa np. mata wykonana z rattanu, spełniająca także rolę dekoracji.

Balkon boho można oświetlić przy pomocy lamp, lampionów i świeczników. Ponadto warto także umieścić różnej wielkości kolorowe świece i lampki, które idealnie wpasują się w ten pełen fantazji styl.

Dowiedz się więcej Jak urządzić balkon, szczególnie mały balkon lub taras.

Jakie kolory i wzory wybierać we wnętrzach boho?

W boho domach zawsze dominowały naturalne barwy ziemi przypominające wypalony słońcem afrykański krajobraz, beże, brązy, zielenie, ochra, rdzawe odcienie czerwieni, biel oraz czerń. Jednak często zestawiane były niezgodnie z przyjętymi zasadami aranżacji z bardziej krzykliwymi akcentami, takimi jak turkus, pomarańczowy, jasna zieleń, miodowa żółć czy magenta.

Obecnie ten trend nieco już przeminął, jednak jeszcze kilka lat temu aranżacje w stylu boho chętnie sięgały też po tak żywiołową kolorystykę jak róże, szafiry i ostre oranże. Obecnie, boho dom, preferuje raczej odcienie sprawiające wrażenie spranych lub wyblakłych pod wpływem słońca beżów, brązów, zgaszonych zieleni lub czerwieni. Dobrze widziane są też różne tony bieli, zarówno te chłodne, jak i ciepłe, o odcieniu kości słoniowej czy wanilii.

Cechą charakterystyczną dla boho jest również bogactwo deseni. Urządzając mieszkanie w tym stylu możemy pozwolić sobie na fantazje w łączeniu najprzeróżniejszych wzorów od prostych, jak zygzaki i paski, po bardziej skomplikowane: tureckie, marokańskie, czy też indyjskie albo motywy zwierzęce.

Szczególne zastosowanie znajdą też elementy kwieciste i roślinne. Boho łączy bowiem ze sobą bogactwo i prymitywizm, przepych i naturalizm, naiwność i wyrafinowanie zarazem.

[product id="36218, 37319, 38755, 40275, 40742, 41182, 41580, 42764, 43694, 43754, 43758"]

Starych mebli czar

Meble w stylu boho muszą mieć swoją historię i pochodzić ze strychu, targu staroci albo butiku vintage. Taki efekt uzyskasz też, przemalowując stare sprzęty i dodając do nich nowe elementy lub zmieniając ich funkcje. Nie muszą to wcale być kosztowne antyki poddane perfekcyjnej renowacji. Nawet znacznie lepiej, jeśli widoczne będą na nich ślady użytkowania z przeszłości. Podniszczone meble są w stylu boho miło widziane a rysy i zadrapania na farbie, czy przebarwienia, to w przypadku tego stylu bardziej zalety niż wady.

Do umeblowania mieszkania w tym stylu można wykorzystać w niekonwencjonalny sposób potraktowane antyki, orientalne meble kolonialne, czy też modernistyczne egzemplarze z lat 60tych. Świetnie sprawdzają się też egzotyczne sprzęty z rattanu albo inspirowane rodzimym folklorem. Muszą one jednak wyglądać jak kupione na „pchlim targu” lub jeszcze lepiej, na orientalnym bazarze.

W kwestii użytych materiałów styl boho kocha drewno, szczególnie egzotyczne np. sheesham, ale nie wzgardzi i rodzimą wikliną. Lubi się też otaczać kamieniem, słomą, rattanem, trawą morską czy bambusem oraz orientalną tkaniną. Niemałym zaskoczeniem dla wielu osób jest informacja, że styl boho akceptuje również elementy kojarzone z aranżacjami industrialnymi, takie jak zestawienie metalu i szkła. Pojawiają się w nim one najczęściej w formie witryn i gablotek, w których można wyeksponować książki, ceramikę, ramki ze zdjęciami, pamiątki, bibeloty czy też kolekcje.

[product id="13977, 22321, 22367, 22387, 22428, 28671, 29453, 38421, 39620, 39793, 40046, 40220, 40477, 43028, 43041, 43065, 22550, 35401"]

Dodatki w stylu boho

Jak udekorować wnętrze boho dodatkami? Styl boho łączy się ze sztuką i z podróżami, pasują więc do niego porozstawiane po pokojach sztalugi, instrumenty, orientalne maski czy afrykańskie bębny. Typowe boho dekoracje to także pamiątki z takich wypraw: tekstylia, dywaniki, koce i narzuty w afrykańskie wzory, a także ręcznie robione, tradycyjne ozdoby, i rzeźby. W takim wnętrzu nie może zabraknąć również obrazów, dekorów lub grafik. Na ścianach mogą jednak znaleźć się także tkane gobeliny, czy lustra w biżuteryjnych ramach.

Do boho aranżacji można wykorzystywać też ozdobne pudełeczka, ramki na zdjęcia, miedziane talerze lub ręcznie wykonane ceramiczne naczynia. Lampy w stylu boho powinny być ażurowe, sprawdzają się też zastosowane w nich orientalne mozaiki czy metaliczne wykończenia. Świetnie wyglądają również kosze z trawy morskiej, wykorzystywane zarówno do przechowywania, jak i w charakterze osłonek na doniczki. Styl ten chętnie sięga po makramy i makatki wykorzystywane nie tylko jako dekoracje ścienne, ale w postaci przymocowanych do sufitu kwietników. Natomiast sofy i łóżka powinny zdobić, poduszki, koce i pledy czy też narzuty ozdobione etnicznymi wzorami. Pióra, sznurki i frędzle również doskonale wpisują się w estetykę tego stylu, podobnie jak ceramika, koronki, ręcznie tkane dywaniki i łapacze snów. Inne boho dodatki do domu to także zapachowe świece lub kadzidełka orientalne wazoniki i szkatułki oraz duże patery.

[product id="20452, 32239, 35577, 36079, 36139, 39262, 40167, 39564, 36189, 28971, 28970, 39882, 39468"]

Rośliny w boho wnętrzach

rośliny w boho wnętrzach

Urządzając dom w stylu boho nie można zapomnieć o roślinach. To dzięki nim wnętrze nabiera egzotycznego charakteru i staje się bardziej przytulne dla mieszkańców. Naturalna zieleń ożywia aranżację pomieszczenia i wpływa pozytywnie na nastrój przebywających w nim osób. Żywe lub suszone kwiaty w wazonach będą dodawać wnętrzu koloru i wyrazu. Mogą one znajdować się na półkach i parapetach, ścianach, kwietnikach, komodach czy na podłodze. W aranżacji domu w stylu boho można wykorzystać rozłożyste figowce i palmy, pnące bluszcze oraz wysokie kaktusy. Będą się one dobrze prezentować w naturalnych terakotowych lub cementowych dużych donicach, a także w barwnych osłonkach, kontrastujących z ich zielenią. Rośliny można eksponować również przy pomocy kwietników zawierających ozdobne elementy, takie jak naturalna plecionka czy wiklina połączone z drewnem albo metalem. Warto też pomyśleć o wiszących doniczkach przymocowanych sznurkowymi makramami w jasnych naturalnych kolorach do haczyków na suficie. Można je również powiesić na ścianach a pnącza rozpuścić wokół drzwi czy okien. Ozdobne kwietniki czy doniczki z roślinami będą dobrze wyglądać ustawione na podłodze oraz na małych stoliczkach i parapetach.

[product id="28987, 31789, 35403, 35563, 35790, 35924, 35925, 35946, 39274, 39365, 39507, 39565, 40118, 43754, 39232, 35627"]

Styl boho w domu, najpiękniejsze boho aranżacje 

 sypialnia w stylu boho

zdj. projekt i aranżacja wnętrza Pracownia Projektowania i Stylizacji Wnętrz www.gabaklis.pl

Sypialnia w stylu boho wykorzystująca komplet naturalnych ozdób w kształcie wachlarzy jako bardzo oryginalna forma zagłówka łoża. Poczucia lekkości i wypoczynkowego charakteru nadaje pomieszczeniu powieszony na suficie sznurkowy fotel. Całości dopełnia jasna tapeta w liście palmowe i makramowe poduszki zdobiące łóżko.

 

jadalnia w stylu boho

Jadalnia w stylu boho. Niebanalnie zaaranżowana jadalnia, stylizowana na new boho Jej centralnym punktem jest stół przykryty naturalnym obrusem, na którym rozstawiono ceramiczną zastawę w kolorze brązu i rozmytej bieli. Do stołu dopasowano drewniane krzesła z wykorzystaną plecionką i lampę o kształcie kwiatu. Całości dopełniają gliniane wazony i wiązka suchej trawy powieszona na ścianie.

 

Salon w stylu boho

Salon w stylu boho,

Salonowa aranżacja ze szklanym niskim stolikiem o podstawie z metalowych prętów i jasnym fotelem nawiązującym kształtem do modernistycznych mebli z lat sześćdziesiątych. Całkowite przemieszanie stylów przy jednoczesnym zastosowaniu jednolitej tonacji barw jest doskonałym odzwierciedleniem estetyki new boho. Wraz z naturalnym kaskadowym żyrandolem i obrazem z motywem żółwia tworzy ono niepowtarzalny klimat zachęcający do wypoczynku

salon w stylu boho

Przepiękny salon w morskich, rozjaśnionych wyblakłych barwach, wyposażony w okrągły stolik o szklanym blacie, udekorowany świecznikami i wazonem. Kolorytu pomieszczeniu nadaje przede wszystkim romantyczna, a jednocześnie zgrzebna kapa, leżąca na kanapie oraz wykonane ze słomy lampa i żaluzje. Ścianę zdobi lustro z motywem słońca, a na drewnianej podłodze położono dywan o wzorze drewna niemalże zlewający się ze strukturą desek.

 

kącik w stylu boho

Kącik w stylu boho. Aranżacja w klimacie boho z lightmotivem w postaci słomianych włosów, zastosowanych zarówno w zwisających żyrandolach, jak i dekoracji o kształcie liścia powieszonej na ścianie, nadaje wnętrzu prawdziwie naturalnego i przytulnego charakteru. Centralny jego wystrój stanowi stół ze szklanym blatem leżącym na podstawie przypominającej wielki i egzotyczny korzeń wraz z drewnianym, stylizowanym na „reżyserskie” krzesłem.

 

dekoracje w stylu boho

Ciekawa dekoracja nawiązująca do stylu boho nadająca się do wykorzystana w salonie. Ceramiczny wazon wraz z donicą i świecznikiem w kształcie misy na metalowych podstawkach tworzące harmonijną całość. W naczyniu stoją bambusowe ozdoby przypominające liście, a w tle znajduje się dekoracja ścienna w formie płaskorzeźby, złożona z motywów różnych twarzy.

 

jadalnia w stylu boho

Jadalnia w stylu boho. Nawiązująca do stylu boho jadalnia, zorganizowana w sąsiedztwie schodów. Niskie siedzenia, wykonane z drewna z dodatkiem naturalnej plecionki, zachęcają do odpoczynku, a piękne lampy, zrobione z imitujących włosy naturalnych włókien, wiszące na tle kamiennej ściany nadają wnętrzu prawdziwie egzotycznego charakteru.

 

salon w stylu boho

Piękna aranżacja w stylu boho wykorzystująca bambusowy fotel zestawiony z dwoma pomocniczymi stolikami o zróżnicowanym kształcie. Zwisająca z sufitu lampa stylizowana na papierowy lampion wraz z ozdobą w postaci gałęzi, wstawionych do kamionkowego wazonu, przywodzi na myśl zarówno eklektyzm stylu boho, jak i naturalną lekkość stylu skandynawskiego. Całej stylizacji kontrastu i wyrazu nadaje kwiecista kapa wraz z poduszkami, których poszewki zostały wykonane z różnego rodzaju tkanin.

 

sypialnia w stylu boho

Sypialnia w stylu boho. Klimatyczna sypialnia, ozdobiona miękkimi poduchami o różnorodnych deseniach i piękną kapą o wzorze przypominającym liście, kontrastuje z tajemniczym brązem ściany nawiązującej fakturą do skały. Wiklinowa dekoracja w kształcie księżyca oraz jasna, wykonana z naturalnego materiału, lampa rozchylająca się niczym kwiat, wraz rattanowym fotelem tworzą niepowtarzalną kompozycje zachęcającą do błogiego snu.

 

kącik w stylu boho

Kącik w stylu boho.Fotel o barwie cegły z nogami wykonanymi z falistych prętów zaprasza do relaksu połączonego z obserwacją świata zza szyby. Niewielki szklany stolik, o podstawie rzeźby w kształcie siedzącej postaci, stojący na tle ozdoby ściennej zbudowanej z kawałków skał, stanowi główną dekorację pomieszczenia. W takim salonie można z powodzeniem uciec zarówno od cywilizacji, jak i przytłaczających myśli.

 

Przeczytaj powiązane artykuły

jak urządzić balkon
boho dekoracje marki Madam Stoltz
drugie życie drewna
 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Bądź częścią naszej społeczności i otrzymuj kreatywne porady z zakresu domu i ogrodu. Zapisz się do newsletter'a a zyskasz aż 600pkt. w programie lojalnościowym.

Zobacz najpopularniejsze kategorie

  •  

    stalowe love meble i dekoracje z metalu na wymiar
  •  

    lampy w każdym stylu
  •  

    dekoracje scienne
  •  

     

    lustra nowoczesne duży wybór luster
  •  

     

    doniczki ceramiczne i doniczki metalowe
  •  

     

    nowoczesne stoliki kawowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl