
Bramy garażowe Hörmann - segmentowe, uchylne, przesuwne, rolowane
Dziś bierzemy na warsztat bramy garażowe Hörmann. Hörmann to rodzinna firma, która powstała w 1935 roku i do dziś cieszy się zaufaniem klientów. Ów producent proponuje między innymi bramy garażowe segmentowe, uchylne, przesuwne, rolowane, w szerokiej gamie kolorystycznej - wszystkie wykonane z troską o najmniejszy szczegół. Bramy można zamówić online - na przykład w sklepie ASTRUM-Gotex. Za pomocą kilku kliknięć zgromadzisz informacje na temat interesującej Cię bramy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, otrzymasz pomoc specjalistów. Zakupy online mają wiele zalet, są to przede wszystkim:
oszczędność czasu i energii - nie martwisz się o dojazd do sklepu, kolejki, korki itp,
wygoda - nie musisz ruszać się z ulubionego fotela,
czas do namysłu - możesz przerwać zakupy, a potem wrócić w dowolnym momencie,
łatwe porównanie produktów i ich funkcji, cen, designu.
Jak wybrać bramę garażową?
Doskonałym punktem wyjścia będzie określenie rodzaju bramy, która w Twoim przypadku będzie strzałem w dziesiątkę. Wśród popularnych propozycji znajdują się: bramy segmentowe, bramy uchylne, bramy przesuwne oraz rolowane. Czym różnią się wspomniane rozwiązania?
Bramy segmentowe Hörmann
Segmentowe bramy garażowe składają się z kilku segmentów - a mówiąc dokładniej, z poziomych, połączonych zawiasami paneli. Podczas otwierania bramy, panele przesuwają się w górę, wzdłuż otworu garażowego, a następnie, płynnie przechodzą w położenie równoległe do sufitu. W przypadku zamykania bramy, panele z poziomej pozycji pod sufitem przesuwają się wzdłuż prowadnic i opadają na dół.
Takie rozwiązanie sprawia, że brama nie zajmuje miejsca zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz garażu. Jest to więc bardzo dobra opcja w przypadku ograniczonej przestrzeni.
Bramy segmentowe Hörmann to nie tylko wysokiej jakości komponenty, ale także estetyka. Bramy dostępne są aż w dziewięciu kolorach, są to następujące odcienie: biały, szare aluminium, białe aluminium, antracytowy, antracytowy z efektem metalicznym, brązowy. Kolejne opcje to złoty dąb, ciemny dąb oraz nocny dąb. Wybrana brama może mieć gładką lub wytłoczoną powierzchnię.
Bramy uchylne
Dużym powodzeniem cieszą się także garażowe bramy uchylne, nazywane również bramami jednopłytowymi. Konstrukcja takich modeli opiera się na jednolitym skrzydle, które podczas otwierania uchyla się na zewnątrz i unosi ku górze. Następnie, skrzydło przesuwa się do wnętrza garażu, przyjmując pozycję równoległą do sufitu. Przednia krawędź bramy może nieznacznie wystawać poza obrys elewacji.
Takie bramy należą do tradycyjnych rozwiązań, dobrze się prezentują i są wygodne w użytkowaniu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że w przypadku bram uchylnych należy wygospodarować przed garażem odpowiednią ilość wolnej przestrzeni.
Garażowe bramy przesuwne
Garażowe bramy przesuwne to kolejne z ciekawych rozwiązań. Konstrukcja bramy przesuwnej składa się z połączonych zawiasami segmentów, które przesuwają się po prowadnicach zamontowanych poziomo - na górze i na dole, wzdłuż otworu garażowego oraz jednej z bocznych ścian garażu.
W przeciwieństwie do bram segmentowych lub uchylnych, skrzydło chowa się z boku otworu wjazdowego, przestrzeń pod sufitem i przed garażem jest wolna.
To dobre rozwiązanie w przypadku niskich, ale dość szerokich garaży. Warto też dodać, że bramy przesuwne można otworzyć na wybraną szerokość, na przykład, gdy chcemy tylko wejść do garażu, bez parkowania pojazdu.
Garażowe bramy rolowane
Garażowe bramy rolowane działają niemal tak samo, jak znane wszystkim rolety zewnętrzne. Podczas otwierania, rolety zwijają się w kasecie, która zamontowana jest nad otworem garażowym. To bardzo dobra opcja w przypadku ograniczonej przestrzeni - nie trzeba gospodarować miejsca w garażu, jak i przed garażem.
Bramy garażowe - na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wymiary - to kwestia podstawowa, nawet drobna pomyłka sprawi, że brama nie spełni dobrze swojej funkcji. Podczas przeprowadzania pomiarów, pod uwagę należy wziąć takie kwestie, jak: szerokość i wysokość otworu garażowego, nadproże, głębokość garażu.
Izolacja termiczna - jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku garaży ogrzewanych lub znajdujących się w jednej bryle z częścią mieszkalną. Warto zwrócić uwagę na grubość paneli, rodzaj wypełnienia (doskonale sprawdza się pianka poliuretanowa) oraz współczynnik przenikania ciepła - U (im niższy, tym lepiej).
Napęd elektryczny - napęd elektryczny umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie bramy, nie trzeba wychodzić z auta. Jest to duże udogodnienie, większy komfort i oszczędność czasu.
Estetyka i design - nie możemy pominąć estetyki. Bramy garażowe dostępne są w wielu kolorach, co umożliwia dopasowanie modelu do elewacji garażu i innych elementów.
Podsumowanie
Wybór bramy garażowej nie jest łatwy. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować zalety poszczególnych rodzajów bram, między innymi segmentowych, uchylnych, przesuwnych rolowanych. Kolejne kwestie to dokonanie odpowiednich pomiarów otworu garażowego, dobór koloru i rodzaju powierzchni oraz dodatkowych funkcji.
To też może Cię zainteresować
