Kategorie bloga Dom i Ogród Kreatywnie ♥
 

blog_home


Znajdziesz mnie też w mediach społecznościowych

 


 

Poznaj skalne apartamenty które możesz wynająć 0
Poznaj skalne apartamenty które możesz wynająć

Czy pamiętasz bajkę o Flintstonach? Zależy jaki jesteś rocznik. Serial o jaskiniowcach realizowano w latach 1960-1966, powstało sześć sezonów, na które składało się w sumie 166 odcinków. Swojego czasu bardzo popularna kreskówka, w Polsce gościła na naszych ekranach w latach 70tych i 80tych. Osadzenie akcji w epoce kamienia łupanego i uwspółcześnienie jaskiniowców wymagało od twórców serialu wielkiej kreatywności. Bohaterów kreskówki otaczały fascynujące sprzęty. Rolę zmywarki pełni ośmiornica, w aparacie fotograficznym schowany był  ptaszek, który dziobem wykuwał w kamieniu "zdjęcie", odkurzaczem był mały mamut, a mieszkańcy Bedrock wpadali do restauracji na brontoburgera.

   

Jak widać fascynacja możliwościami komfortowego mieszkania w jaskiniach towarzyszy nam już od dziesięcioleci. Ma ona oczywiście różne wymiary, zależne od możliwości inwestora, zarówno tych finansowych jaki i dostępu do odpowiedniej lokalizacji.

To, że ludzie od tysięcy lat zamieszkiwali jaskinie, to żadna nowość. Dawały one schronienie przed czynnikami atmosferycznymi, przed dzikimi zwierzętami i wrogimi plemionami. Ten atawizm poczucia bezpieczeństwa jakie stwarza jaskinia, jest w nas mocno zakorzeniony.

zdj. booking.com - Aza Cave Kapadocja

Być może najbardziej znane skalne domy do wynajęcia to tureckie jaskinie Kapadocji, w których znajdują się pokoje dla turystów i luksusowe hotele termalne, ale są też inne europejskie przykłady godne poleceniaW 2005 roku pedagog Jiang Lu przeprowadził badanie wspierane przez Earthwatch na temat tradycyjnych domów jaskiniowych w górzystej prowincji Shaanxi w Chinach – które nadal zapewniają mieszkania milionom mieszkańców – stwierdzając, że są one zgodne z zasadami współczesnego zrównoważonego projektowania. Jaskinie to bez wątpienia źródło inspiracji dla architektów, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób myślenia o kształtach skalnych domów ale też ich wpływu na psychikę mieszkańców takich lokalizacji.

 

zdj. booking.com - Lava Caves Santorini

I tu przechodzimy do sedna. Czy chciałbyś zamieszkać na stałe w domu w skale? Pewnie trudno odpowiedzieć na to pytanie dopóki się nie zakosztuje takiej egzystencji. Odpowiedź zależy też oczywiście od komfortu życia w takim miejscu. Okazuje się, że komfort ten może być na zaskakująco wysokim poziomie. Można przekonać się o tym rezerwując pobyt w skalnym domu aby uciec od miejskiego życia i zagłębić się w swoje pierwotne instynkty, poznać siebie i swoje preferencje. W takim miejscu, z łatwością można ocenić czy bliższe jest nam codzienne obcowanie z betonem, stalą i szkłem, czyli życiem w mieście, czy też wolimy bliskość natury a nawet spajanie się z nią w jedność. Jest jeszcze trzecia opcja, która łączy obie preferencje. To oczywiście mieszkanie na codzień w miejskiej dżungli, z nadzieją, że co jakiś czas można wyskoczyć do zupełnie innej dżungli, tej prawdziwej. Nie musi to być od razu dżungla, wystarczy pobyt na łonie natury, w sposób dający możliwość poczucia że jest się jej częścią.

Kosmetyczki - sprawdź na Ceneo.pl

POZNAJ 5 NAJLEPSZYCH SKALNYCH DOMÓW DO WYNAJĘCIA NA WAKACJE

Skalne domy pod wynajem stały się ostatnio niezwykle modne, turyści chętnie korzystają z możliwości spędzenia w nich paru dni i nocy. Wciąż powstają nowe tego typu miejsca, ale już można stworzyć bogatą listę skalnych perełek branży turystycznej, godnych wypróbowania podczas urlopu.

1. Ośrodek XUQ, miejscowość Jorquera, region Albacete, nieopodal Walencji, Hiszpania

XUQ resort

Numer jeden to dość nowa inwestycja, której jeszcze nie znajdziesz na zbyt wielu portalach kwaterunkowych.

XUQ

Ta miejscówka podbija serca każdego, kto ją zobaczy, bez względu na preferencje wnętrzarskie i ulubioną estetykę. Nie jest to hotel, ani wiejski domek, nie jest to również mieszkanie. Filozofia eco&slow wyznacza styl tego obiektu zlokalizowanego w sercu naturalnej przestrzeni. Resort został stworzony przez pasjonatów sztuki i przyrody, co dało niebywale interesujący efekt.

Znajdziesz tu kilka willi, które zostały wkomponowane w otaczający krajobraz, składający się głównie ze skał wapiennych. Skały te tworzą jeden z elementów konstrukcji willi, są wyeksponowane tworząc ściany wewnętrzne pokoi. Każda willa jest inna, ich powierzchnie zajmują 80-100m2, na 2-3 kondygnacjach. Wszystkie pokoje zostały zaprojektowane i urządzone tak, aby goście czuli się jak w domu. Tutaj design spotyka się z codziennością, w wersji, którą doskonale potrafią tworzyć Hiszpanie, czyli różnorodnie, przytulnie, kolorowo ale przy tym wygodnie wręcz komfortowo. Obiekt oferuje różnorodne możliwości rekreacji. Przyjazny personel, świetne udogodnienia i bliskość wszystkich atrakcji Jorquera to trzy wspaniałe powody, dla których warto zatrzymać się w XUQ Lomas de Ruvira.

Atrakcją apartamentów są prywatne baseny, jacuzzi, które także zostały wyżłobione w skale. Woda, odgrywa tu ważną rolę. Oprócz prywatnych jacuzzi, znajduje się tu też basen na otwartym powietrzu, usytuowany w cieniu skalnego bloku. Drugi basen to naturalny wodny ekosystem, gdzie możesz zanurzyć się wśród lilii i innych unikalnych wodnych roślin. Kolejna wodna atrakcja to pobliska rzeka, gdzie można swobodnie popływać rozkoszując się widokami.


 

2. Local Cave House Hotel, miejscowość Goreme, region Kapadocja, Turcja

Numer dwa to hotel w regionie Kapadocja w Turcji, gdzie już w IV wieku, zaczęły powstawać małe wspólnoty mieszkalne. Drążyli oni swe pomieszczenia w miękkich skałach tufowych. Szczególne skupisko klasztorów znajduje się w granicach dzisiejszego Parku Narodowego Göreme, będącego na liście zabytków UNESCO. W okolicy miejscowości Nevşehir istnieją liczne podziemne miasta mnichów, w których chrześcijanie ukrywali się przed prześladowaniami, najpierw ze strony Rzymian, potem muzułmanów.

Hotel Local Cave House położony jest w centrum Göreme. Wyrzeźbiony w grzbiecie wzgórza, robi niesamowite wrażenie. Local Cave House to doskonały wybór dla osób odwiedzających Göreme w Kapadocji, oferujący przyjazne rodzinom otoczenie oraz wiele przydatnych udogodnień, które uprzyjemnią Twój pobyt.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Local Cave Hotel (@localcavehouse)

 

W kompleksie znajduje się basen z podgrzewaną wodą i jedynie 12 klimatycznych pokoi. Pokoje są różnych wielkości i urządzone w różny sposób.

 

zdj. booking.com - Local Cave House Hotel

 zdj. booking.com - Local Cave House Hotel

Ta destynacja ma odmienny charakter niż wspomniany wyżej ośrodek XUQ, który ma zapewnić spokój, warunki do kontenplacji i odskocznię od miejskiego "szumu". Za to Local Cave House to destynacja dla osób, które nie chcą uciekać przed towarzystwem innych ludzi, wręcz przeciwnie, lubią ciekawe miejsca i zawieranie nowych znajomości. To modne miejsce, urządzone według lokalnych kanonów wystroju wnętrz, zapewniające komfort i spektakularne widoki.

Główne atrakcje okolicy to:

- wycieczki po okolicy podczas których doświadczyć można spotkania z naturą, niespotykaną nigdzie indziej. Znajdujące się tu formacje ze skał tufowych zapewniają wrażenie pobytu na innej planecie.

- zwiedzanie podziemnych miast, ciągnących się wręcz kilometrami, które kiedyś zapewniały schronienie wczesnym chrześcijanom. Wśród pomieszczeń tych podziemnych miast, wydzielano m.in. stajnie dla zwierząt domowych, groby, wspólne kuchnie, sypialnie czy magazyny. Dzięki systemom wentylacyjnym podziemne miasto mogło zamieszkiwać 20 000 ludzi z żywym inwentarzem.

- możliwość podziwiania przelotów balonów i wzięcia udziału w takim locie balonem unoszonym przez gorące powietrze

- podziwianie wschodów i zachodów Słońca, które są istnym spektaklem natury. Warto wstać przed świtem, zaopatrzyć się w ciepły ubiór, herbatę w termosie i wybrać się na jeden z punktów widokowych aby zobaczyć wschód Słońca i unoszące się na jego tle balony, to widok zapierający dech w piersiach. Osobne punkty widokowe zapewniają, równie widowiskowe efekty, podczas zachodów Słońca.

3. Casa Tierra, miejscowość Cuevas del Pino, nieopodal Villarrubia, Cordoba

To z kolei zupełnie inna specyfika zakwaterowania niż powyżej przedstawione. Casa Tierra  znajduje się na terenie 25 hektarowego gospodarstwa rolniczego, 2 km od miasteczka Villarubia. Znajduje się tu kilka domów, ale jeden z nich, Casa Tierra, to prawdziwa skalna perełka, zaprojektowana przez pracownię architektoniczną UMMO ESTUDIO.

Według archeologów, którzy odwiedzili to miejsce, dom ten stanowił niegdyś część kompleksu jaskiń kamieniołomów i prawdopodobnie pochodzi z czasów rzymskich.

zdj. booking.com - Casa Tierra

Przekraczając biały taras, wchodzimy do dużego, dobrze oświetlonego pomieszczenia, gdzie zaskakują nas surowe kamienne ściany jego konstrukcji. Harmonię jego wnętrza zawdzięcza się układowi, kolorystyce i proporcjom mebli specjalnie zaprojektowanych do tego pomieszczenia, gdzie każdy element jego konstrukcji odznacza się najwyższym szacunkiem dla oryginalnej formy.

zdj. booking.com - Casa Tierra

Łazienka i kuchnia również wychodzą bezpośrednio na ogród, harmonijnie łącząc elementy kamienia, marmuru, stali, szkła i ziemi. Relaks zapewnia tu cisza, kontemplacja i drzewa za oknem.

Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie 18–20°C przez cały rok, co w upalne lato jest niezwykle pożądane.

Pobyt w tym ekologicznym  gospodarstwie spodoba się miłośnikom upraw zgodnych ze zrównoważonym rozwojem. Uprawie się tu szeroką gamę roślin uprawnych, w zależności od pory roku, w tym m.in. buraki, kukurydzę, marchewkę. Gospodarstwo prowadzone jest przez firmę Hortalizas de Genil, która zajmuje się również dystrybucją i eksportem upraw.

Doświadczyć tu można ciekawych rozwiązań architektonicznych. Architekci, postanowili skoncentrować się na płynnym i ciągłym dialogu pomiędzy istniejącymi wcześniej warunkami a nową bryłą architektoniczną, zawsze z pozycji pełnej szacunku i szukającej bliskości pomiędzy oboma tworami.

Zastosowano więc jasne i przestronne przestrzenie, kamienną podłogę, z takich materiałów jak beton lub marmur, szklane otwory na południe, które wyczarowują naturalne światło i ręcznie wykonane drewniane meble, które dodają ciepła domowi w jaskini.

zdj. booking.com - Casa Tierra

Miejsce to jednak także doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Tu nie można się nudzić, a sąsiedztwo zapewnia atrakcje dla osób o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach. Oto kilka propozycji:

- wycieczka do pobliskiego kamieniołomu. Nie jest to jednak zwykły kamieniołom. Na powierzchni około 700m2 znajdziesz kilka rozległych "sal", które powstały w trakcie obróbki kamiennych ścian. Każda z tych sal jest wyjątkowa, jedna z centralnych sal jest regularnie wykorzystywana do występów muzycznych, teatralnych, kursów rozwoju osobistego, medytacji i spotkań kreatywnych. Podstawą kamieniołomu jest skała wapienno-piaskowcowa. Na tym obszarze znajdują się obecnie stare stajnie i dom Dom Tierra. W latach pięćdziesiątych XX wieku w jaskiniach suszono tytoń, który był wówczas jedną z upraw uprawianych w gospodarstwie. W tym celu pod ich dachem postawiono drewniane rusztowanie, które można do dziś oglądać. Od tego czasu jaskinie służą do przechowywania maszyn rolniczych, produkcji organicznego kompostu poprzez wermikulturę, a ostatnio jako stajnia.

- zwiedzanie położonej ok. 15km stąd, Kordoby, miasta gdzie znajdują się aż cztery zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

- w promieniu 40 km można znajdują się liczne atrakcje przyrodnicze tj. jazda konna, park krajobrazowy Hornachuelos, spływ w canoe rzeką Fluvial Fuente del Río, wycieczka fragmentem szlaku GR-48 Sierra Morena, czyli 600-kilometrowej trasy przez Sierra Morena, przebiegającej przez 30 gmin i dużą liczbę chronionych obszarów przyrodniczych.


Powyższe trzy lokalizacje wskazują, jak różne mogą być pobyty w skalnych domach. Każda miejscówka dedykowana jest innych preferencjom osobistym, dzięki czemu, każdy jest w stanie wybrać coś ciekawego dla siebie, zarówno miłośnicy komfortu i dizajnu, jak i zapaleni ekolodzy czy też osoby lubiące spędzać czas w modnych miejscach, móc pochwalić się tym w gronie znajomych.

Skalnych pobytów jest coraz więcej, nie tylko w Europie, ale to te europejskie destynacje są dla nas najbardziej dostępne. Poniżej znajdziesz jeszcze listę pozostałych, wartych odnotowania miejsc, gdzie można spędzić kilkudniowy pobyt w domach wydrążonych w skałach.

4. Hotel La Casa Di Lucio, Matera, Włochy

zdj. booking.com - Hotel La Casa Di Lucio

Matera to całe miasto wykute w kamieniu, które posłużyło jako inscenizacja filmu "Pasja" Mela Gibsona czy też przygód James'a Bonda w "Nie czas umierać" z Danielem Craig'iem.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Matery jest starożytny kompleks domów wykutych w skale, który trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4. La Corte Dei Pastori, Matera, Włochy


zdj. booking.com

W Materze, w zabytkowej dzielnicy Sassi, znajduje się wiele hotelików ukrytych w skałach. Ta miejscówka wygrywa jednak lokalizacją w jednym z najstarszych budynków drążonych w skale i tarasem widokowym na dolinę. W pokojach widać ślady historii w postaci średniowiecznych fresków na ścianach.

zdj. booking.com

5. Hector Cave, Santorini, Grecja

Gdy mówimy o pobytach w skalnych domach, to na szczególną uwagę zasługuje grecka wyspa Santorini, która jest wulkanem i zbudowana jest ze skał wulkanicznych o różnej strukturze, miejscami są to twarde skały a miejscami miękki popiół wulkaniczny.

Hotel Hector Cave, jak pozostałe budynki w miejscowości Oia, są wręcz przyklejone do skalnego klifu, niczym plaster miodu, tworząc plątaninę uliczek, w których można się zatracić.

 

zdj. booking.com

Hector Cave można wyróżnić ze względu na położenie w centrum wioski, taras z widokiem na kalderę wulkaniczną i prywatny basen.


Każde z powyższych zakwaterowań jest inne, nie mam tu na myśli standardu obiektu a bardziej zaspokajanie specyficznych potrzeb turystów. Część z nich przeznaczona jest dla osób lubiących odosobnienie, ciszę i spokój, a inne wręcz przeciwnie, zlokalizowane w ruchliwych miasteczkach o wspaniałej architekturze. Różnorodność ta zapewnia, że każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.


Kosmetyczki - sprawdź na Ceneo.pl

Więcej atrakcyjnych ofert wynajmu zakwaterowania na całym świecie znajdziesz tutaj: www.booking.com

Zgarnij rabat 15% w programie Wiosna 2024, oferta ważna do 1.04.2024

Komentarze do wpisu (0)

 

Newsletter
Bądź częścią naszej społeczności i otrzymuj kreatywne porady z zakresu domu i ogrodu. Zyskaj 600pkt. w programie lojalnościowym.

Zobacz najpopularniejsze kategorie

 •  

  stalowe love meble i dekoracje z metalu na wymiar
 •  

  lampy w każdym stylu
 •  

  dekoracje scienne
 •  

   

  lustra nowoczesne duży wybór luster
 •  

   

  doniczki ceramiczne i doniczki metalowe
 •  

   

  nowoczesne stoliki kawowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl